Sandplaying – fotoukážka práce s dieťaťom

Pre dospelých ľudí vstupujúcich do koučingu či terapie je prirodzené, že o svojom prežívaní hovoria slovami a tomu, čo sa v nich deje, dokážu na vedomej úrovni „porozumieť“. Deti komunikujú odlišným spôsobom a prirodzeným nástrojom komunikácie je pre ne hra – túto skutočnosť využíva napríklad terapia hrou, filiálna terapia či sandplaying, ktorému je venovaný i tento text.

Sandplaying je hra v špeciálne navrhnutom pieskovisku, ktorá deťom umožňuje slobodne sa vyjadriť využitím piesku a figúrok. Použitím figúrok dieťa v pieskovisku tvorí obrazy svojho prežívania a týmto spôsobom môže objavovať samé seba a svoje hranice. To znamená, že napríklad rôzne situácie, ktoré dieťa počas dňa vnímalo problematicky, môže v hre nanovo zažiť a v pieskovisku ich prepracovať tak, aby pre neho viac nepredstavovali nebezpečenstvo.

Sandplaying je vhodný pre deti od troch rokov, ktoré sa ocitli v náročnom období, alebo pri rôznych druhoch ťažkostí so správaním a prežívaním (ako je zvládanie hnevu, agresie, strachu, úzkosti, nechuti chodiť do školy či škôlky, šikane, pocikávaní..). Ak sa chcete dozvedieť viac, pozrite sa prosím na náš článok o knihách, kde hovoríme tiež o filiálnej terapii, resp. terapii hrou a pravidlách, ktoré pri nich treba dodržiavať – alebo nás priamo kontaktujte, radi zodpovieme všetky otázky.

Nasledujúce fotografie (kazuistika) ukazujú priebeh stretnutia s chlapcom, ktorý mal strach. Pod každou fotografiou sú otázky, ktoré sme pri hre kládli a vysvetľujeme tiež zmeny v pieskovisku, ktoré sa pod vplyvom otázok odohrali.

Sandplaying #1

Sandplaying #1

„Postav mi prosím z figúrok a vecí, ktoré tu nájdeš, obrázok toho, ako sa teraz máš.“ Na pieskovisku sa ako prvý ocitol malý tuleň, ktorý bol ale vzápätí prikrytý pieskom. Obkolesili ho tri ďalšie postavičky. Nasledoval krátky rozhovor o tom, čo sa v pieskovisku odohráva. Spýtali sme sa: „Ako sa asi cíti tento tuleň?“ „Bojí sa.“ „A čo by potreboval, aby sa nebál?“ „Potrebuje, aby ho niekto ochránil.“

Sandplaying #2

Sandplaying #2

Na pieskovisku sa ocitli dve ďalšie postavičky – víla a drak. „Chce niečo niektorá z postavičiek povedať?“ Nasleduje zmena rozostavenia.

Sandplaying #3

Sandplaying #3

Kostra a Darth Vader sa presunú pred tuleňa, drak s vílou stoja za ním. Darth hovorí: „Aj tak sa neubrániš,“ a zaútočí na vílu. Víla odchádza..

Sandplaying #4

Sandplaying #4

.. a mení sa na zeleného draka. „Lebo víla nemôže zomrieť, vždy ju nahradí niekto iný,“ komentuje chlapec.

Sandplaying #5

Sandplaying #5

Darth Vaderovi prichádzajú na pomoc ďalší bojovníci, kostra sa presúva do úzadia. Prebieha boj.

Sandplaying #6

Sandplaying #6

Jeden z bojovníkov je zrazený drakom na zem. Kostra si ho odtiahne k sebe a zasype pieskom. Situáciu, ktorá sa na pieskovisku práve odohráva, komentujeme, do deja nezasahujeme. Nechávame priestor chlapcovým emóciám, spôsobu, ktorým sa vyrovnáva so situáciou. Boj trvá väčšinu stretnutia – raz vyhráva jedna strana, raz druhá. Jednotlivé figúrky opäť vstávajú a bojujú.

Sandplaying #7

Sandplaying #7

Nakoniec čoraz viac postavičiek končí pri kostre. Pýtame sa: „Ako sa cíti tuleň teraz?“ Chlapec z neho odhrabe časť piesku: „Je mu lepšie, ale potreboval by byť vo vode.“ „Ako by sa mohol do vody dostať?“ Chlapec prináša korytnačku, ktorá vytvorí malé jazierko.

Sandplaying #8

Sandplaying #8

Drak premôže i posledného bojovníka a tuleň prechádza do vody. Pláva hore-dole cez celé pieskovisko a rozširuje hranice vodnej plochy. Chlapec následne presunie kostru na novovytvorený kopec v rohu pieskoviska. Pýtame sa: „Čo sa tu stalo?“ Chlapec odpovedá: „Kostra nie je zlá, ona to tu bude všetko strážiť,“ a začne zbierať ostatné ležiace figúrky.

Sandplaying #9

Sandplaying #9

Draci stoja, Darth Vader sedí v kúte, bojovníci sú mimo pieskoviska. Po posledných drobných úpravách sa pozície jednotlivých figúrok už chvíľku nemenia. „Aké to je, keď si už každý našiel svoje miesto?“ pýtame sa. „Tuleň môže plávať,“ a tuleň prepláva hore-dole cez celé pieskovisko. „Draci ho chránia, ale stále je tu aj Darko,“ hovorí. „Ako sa teraz cítiš ty, keď vidíš, že tuleň už nie je zahrabaný v piesku?“ Chlapec sa dotkne tuleňa: „Som rád, ale stále je tu Darko..“

Na konci prvého stretnutia sa tak vytvoril priestor pre budúce úspešné zvládnutie chlapcovho strachu. Chlapec získal silných spojencov, ktorí sa stali jeho stálymi spoločníkmi pri zvládaní „bojov“ na ďalších stretnutiach.


 Mohlo by vás zaujímať: 5 kníh (nielen) o výchove, ktoré prehĺbia váš vzťah k vašim deťom


Like us or share us: