Poznáte tie články o tom, čo všetko by malo vaše dieťa robiť v tom-ktorom veku a vy rozmýšľate, prečo vaše 10-ročné dieťa nevie prať, či by už malo vedieť čo-to uvariť a ak by ste ho poslali samého kempovať, či by si dokázalo otvoriť konzervu. Nie že by nás nebavila predstava toho, ako sa deti cez prázdniny učia vymieňať žiarovky a v časoch krízy by nepochybne využili i také uťahovanie vodovodného ventilu na práčke — ale otázka je, čo si o potrebnosti týchto schopností myslia samotné deti. Ak totiž doteraz takéto schopnosti nikdy nepotrebovali, z vlastnej skúsenosti sa im môžu zdať tak trochu… zbytočné. A ich motivácia naučiť sa ich je teda z veľkej časti, ehm, nulová.
Tak si vravíme, že ako by sa dali prežiť prázdniny tak, aby sa všetci členovia rodiny naučili niečo nové a zažili spolu príjemný čas. Základný princíp kids‘ skills coaching-u je totiž o tom, že vždy, keď sa objaví nejaká prekážka (v tomto prípade otázka, ako si spoločne užiť prázdniny), dieťa sa s pomocou svojich rodičov (a súrodencov, príbuzných, priateľov) naučí novú schopnosť, ktorá mu túto prekážku umožní prekonať.
O tom, ako sa v kids‘ skills coachingu zmenia prekážky a problémy na príležitosť k naučeniu sa niečoho nového, sme napísali samostatný článok, ak chcete ísť viac do hĺbky, pozrite sa naň.
Takže, z toho vyplýva, že dieťa najprv musí vnímať, že to, čo sa ide učiť, mu bude na niečo dobré — inými slovami — že to má pre neho zmysel. Ak pre dieťa niečo nemá zmysel, môže sa to síce naučiť pod hrozbou odmeny či trestu, ale rozhodne sa z toho nebude tešiť. Bude mu totiž chýbať vnútorná motivácia. Toto inak platí i pre dospelých, skúste sa iba na chvíľu zamyslieť nad tým, ako veľmi na stupnici od jedna do desať vás bavia robiť veci, v ktorých nevidíte žiaden význam.
Takže. Dostal sa vám do rúk článok o tom, ako by sa vaše dieťa mohlo cez prázdniny naučiť oprať tričko a na večeru si pripraviť špagety so syrom. Rozmýšľate nad tým, že by ste ho to naučili.
Kľúčová otázka: čo si o tom myslí vaše dieťa?
Vadí mu, že nevie prať alebo že si na večeru nevie spraviť niečo iné ako chlieb so šunkou? Dôležité je teda začať s odpoveďou na otázku prečo. Prečo je pre vás dôležité, aby to dieťa vedelo? Z akého kontextu pri tom vychádzate?
„Čítal som článok na nete a napadlo mi, že by mohlo byť super, keby sme si spolu vymysleli povedzme desať vecí, ktoré by sme sa mohli naučiť. Ja neviem, napríklad ísť do lesa a založiť oheň.“
Skúste si spolu sadnúť a dohodnúť sa na tom, čo by sa váš potomok chcel cez prázdniny naučiť. Aby ste mali šancu na úspech, pamätajte na zmysluplnosť. Začnite tým, že pouvažujete, aké prínosy by mohli mať nové zručnosti pre vaše dieťa. A aké pre celú rodinu. Čo by sa zmenilo, keby vaše dieťa vedelo tú ktorú novú vec. A samozrejme, buďte otvorení a vnímaví voči návrhom svojich detí. Ak sa vám to nepozdáva, diskutujte. No platí, že pokojne sa môžete aj vy naučiť čo to zo sveta svojho dieťaťa — ako vytvárať nové nástroje v Minecraft-e, ako meniť pozadia na whatsapp-e alebo kto je práve ten najpopulárnejší youtuber — zmyslom pre vás môže byť práve príjemne strávený spoločný čas.
Ak by ste chceli preniknúť do tajov podobných rozhovorov hlbšie, pozrite sa na náš text o tom, ako rozhovor s vaším teenagerom nadviazať a ako ho viesť.
Keď ste si už vybrali, čo sa budete cez prázdniny učiť a viete, čo vám to všetkým prinesie, keď sa to podarí, zistite, čím jednotliví členovia rodiny k učeniu prispejú. Či sa aj oni budú učiť niečo nové, či budú pomáhať pri učení dieťaťu, čo konkrétne bude kto robiť. Ak sa syn už nemá hádať s mladšou sestrou, čo pre to urobí mladšia sestra? Bude sa aj ona učiť niečo nové? Čo urobí mama alebo otec, ak sa pohádajú? Budú pomáhať s učením „nehádania sa“, alebo aj oni sa budú učiť ako inak reagovať na hádku?
Keď ste si už premysleli, čo nové sa naučíte, čo tým získate, kto čo presne bude robiť a ako to bude vyzerať, skúste si to zahrať. Predstavte si situáciu nového učenia, napr. že sedíte v malej taverne pri mori v Grécku, donesú vám obrovský tanier morských príšeriek (ako to už v Grécku býva) a vaše dieťa aspoň ochutná to vysmažené koliesko, o ktorom sa postupne dozvie, že je to kalamár. (Od veku dieťaťa asi bude závisieť, ako veľmi farbisto budete chcieť popísať, čo to ten kalamár vlastne je, keď ešte pláva v mori.) Ako to bude vyzerať? Na tanieri je nové jedlo: čo povie a urobí vaše dieťa? Ako budete reagovať vy? Čo sa stane, keď ho ochutná?
Keď ste si to vyskúšali, dohodnite sa, kedy novú zručnosť budete najbližšie trénovať. A ako to bude vyzerať, keď už to nebude treba trénovať, lebo už to bude dieťa vedieť. Ako to oslávite? Čo spolu podniknete? Budete sa potom učiť niečo ďalšie?
Hlavné je, aby ste v tom boli od začiatku spolu. Čím viac zmyslu v tom všetci budete vidieť a čím viac v tom všetci budete zapojení, tým viac vás to bude všetkých baviť. Prázdniny sú výborná príležitosť vyjsť zo zabehnutého stereotypu a otvoriť sa novým možnostiam. Spýtame sa preto:
Aký by teda mohol byť najmenší krok, aby ste si užili prázdniny so svojimi deťmi a naučili sa pritom niečo nové?
Ak by ste chceli so svojim dieťaťom prebrať možnosti na prázdniny (ale pokojne i na školský rok) v spoločnom rozhovore, ktorý by sme ale viedli my a vy by ste sa sústredili iba na svoje nápady, kontaktujte nás, radi vás spoznáme.