V našom minulom článku o knižkách sme písali o knihách, ktoré neboli priamo o koučingu a napriek tomu o koučingu vypovedali čosi navyše. V tomto článku budeme písať o knižkách, ktoré opäť nie sú o samotnom koučingu – obsahujú však niečo, čo je pre koučing to najpodstatnejšie. Umožňujú svojim čitateľom na vlastnej koži zažiť, aké to je, keď sa rozhodnete pohnúť vpred.
I. Americký psychoterapeut Irvin D. Yalom je v Česku a na Slovensku pomerne známy svojou rozsiahlou románovou tvorbou, v ktorej sa venuje predovšetkým rôznym životným témam. Yalom je terapeut, ktorý vo svojej praxi prešiel rozsiahlym názorovým vývojom a vo svojich knihách prezentuje vždy otvorený postoj voči rôznym pre terapeutov „kontroverzným“ témam.
Kniha Lži na pohovce je potom románovým spracovaním otázok, ktoré Yalom sám ako terapeut riešil – a nevedel si na ne úplne jednoznačne odpovedať – ústrednou témou je napríklad otázka, či môže klient z terapie niečo získať napriek tomu, že nehovorí tak úplne všetko.
Zápletka knihy je vystavaná ako detektívka, avšak v kontexte tohto článku je dôležitejšie, že kniha do veľkej miery presne a otvorene odhaľuje zákulisie terapeutického procesu – to, čo sa odohráva na strane klienta – a to, čo sa odohráva na strane terapeuta. Treba samozrejme myslieť na to, že Yalom nie je kouč a terapia v jeho podaní sa venuje predovšetkým minulosti (v koučingu sa pohybujeme v prítomnosti a budúcnosti). Napriek tomu sú Lži na pohovce knihou, ktorá necháva svojho čitateľa zažiť, aké to je, cieľavedome na sebe pracovať, meniť sa a rásť.
II. Terapeutka a špeciálna pedagogička Torey L. Hayden nás oboch výrazne ovplyvnila svojim prístupom zhodne ku svojim detským i dospelým klientom – v prípade svojej knihy Spratek k nadanej šesťročnej Sheile, ktorú sama učila v triede pre deti s poruchami správania.
Opäť ide o knihu, ktorá nie je o koučingu (a v tomto prípade ani o terapii), ide však tiež zároveň o knihu, ktorá ukazuje potenciál partnerského vzťahu medzi učiteľom koučom a jeho klientom. Vďaka dôvere a „spojenectvu“, ktoré medzi Torey a Sheilou vzniklo, spolu dokázali prekonať veľmi výrazné Sheiline traumatické skúsenosti z rodiny a sústrediť sa na objavovanie jej nadania.
Spratek je teda v kontexte tohto článku dôležitý predovšetkým silou partnerstva, ktoré môže čitateľ zažiť, keď sa do knižky začíta. Podobné partnerstvo je potom základom každého koučingu (ale i terapie a v našom ideálnom svete i vzdelávacieho procesu v škole).
III. Knižka Na chvíľu Freudom s podtitulom Filiálna terapia slovenskej terapeutky Evy Reichelovej je určená pre rodičov detí v rozmedzí troch – štyroch až desiatich rokov. Jej základným cieľom je predstaviť rodičom niekoľko základných zásad terapie hrou, ktorá dieťaťu umožňuje zbaviť sa (potlačených) negatívnych emócií – napríklad hnevu či strachu – a lepšie tak zvládať krízové situácie (rozvod, šikana, osamostňovanie…).
Opäť teda nejde o koučing, napriek tomu však považujeme túto (útlu) knižku za veľmi dôležitú pre našu prax. V našom článku o koučingu vo výchove sme sa venovali práve tomu, že koučing umožňuje rodičom pochopiť motivácie svojho dieťaťa a otvára im tak možnosť zmeny (napr. „negatívneho“ správania dieťaťa).
Zhodne s koučingom i postupy, ktoré Eva Reichelová v Na chvíľu Freudom popisuje, vedú k porozumeniu svojho dieťaťa na viacerých rovinách. Pri hre, ako je popísaná v tejto knižke, dokážete veľmi intenzívne prežívať emócie svojho dieťaťa, stanete sa súčasťou jeho sveta a budete môcť porozumieť, čo sa vo vašom dieťati odohráva.
Podobne ako predošlé dve knižky teda i táto umožňuje zažiť niektorý z aspektov koučingového procesu – či už je to radosť zo zmeny, rastu, možností „spojenectva“ medzi koučom a klientom, či porozumenia motivácii nielen svojich detí. Knižky teda nie sú o koučingu, sú však napísané tak, že v každej z nich môžete kúsok koučingu skúsiť…
Mohlo by vás zaujímať: Tri knihy o (ne)koučingu, ktoré treba čítať